رشاد: تنها ۱۰ درصد رساله‌ها ارج علمی دارد

به گزارش ایسنا، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در نخستین همایش ملی آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی – اسلامی که تو تالار همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، با بیان اینکه حقوق مالکیت معنوی باید با شدت بیشتری رعایت شود، گفت: دستاوردهای فعالیت‌های مغزی بوسیله مثابه مال تلقی می‌شود و مالکیت قشری منشأ وجودشناسی دارد.

عضو شورای برجسته انقلاب فرهنگی، معضل رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها را ضعف علمی و نیز آسیبی حقوقی دانست و گفت: شرط اجابت یک رساله باید این باشد که این رساله حاوی مطالب نو باشد؛ اگر سالانه ۵۰۰ هزاره رساله تولید می‌شود همین تعداد نکته نو باید به صورت سالانه در کشور حیات داشته باشد.

وی تصریح کرد: متأسفانه این موضوع محقق نشده و بوسیله طور تخمینی می‌توان گفت تنها ۱۰ درصد رساله‌ها نرخ علمی دارد.

تن شورای عالی نهضت فرهنگی با اشاره بوسیله موضوع حاضر بودن پاس مالکیت فکری و کپی‌برداری مطالب و طبع آنها به قیافه خطی، دنباله داد: یکی از اشکالات سوری اساتید داور این است که نوآوری محقق داخل تحقیق چیست؟ و در موارد بسیاری نیز به نوآوری خاصی برخورد نمی‌کنیم.

رشاد تاکید کرد: بعضی تردید دارند که مالکیت فکری عبث هست یا نیست؟ این درحالیست که دستاوردهای فعالیت‌های مغزی مال تلقی می‌شود و باید با آن به شکلی مالی برخورد شود.

وی درون همین زمینه افزود: مالکیت دارای انواع حقیقی، اعتباری و معنوی است. این درحالیست که حقوق مالکیت قشری از مادی شدیدتر است. چرا که سبقه وجودشناسی دارد و به نحوی برون‌داد وجودی فرید است.

عضو شورای عالی قیام فرهنگی تو ته گفت: اگر دیگری دستاوردهای فکری یک نفر را بوسیله نام دوست ثبت یواش با توجه به آنکه بعداً پهلو مبنا این دستاوردهای حقوق و امتیازات اخذ می‌کند دچار اشکال است و امیدوار هستیم با توجه به اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درون این راستا حقوق مالکیت روحی مراعات شود و تجربه دیو فدایی کپی‌برداری‌ها داخل حوزه‌های علمیه اعاده نشود.