شناساندن تاریخچه «شدن» زندگینامه میشل اوباما، بانوی شروع آمریکا

عمر داخل کاخ سفید به عنوان بانوی ابتدا آمریکا و همسر رئیس جمهور آن کشور، زمانی ورای تصور میشل و خانواده اش بوده است. او به نشانی زوجه سیاه غشا آمریکایی به نمادی از روشنگری و آزادی و قدرت داخل بخاطر دیگر زنان سیاه غشا دگرگونی شده که به تبعیض مبتلا هستند. میشل اوباما می گوید:اگر تنها یک چیز در زندگی آموخته باشم، غلبه استفاده از کلام است. نهایت تلاشم را کردم که نسب را بگویم و مسائلی را مطرح کنم که یکسره افراد آن ها را نادیده می گیرند.

در زندگینامه ی میشل اوباما در کتاب «شدن»، این طور می خوانیم که والدین میشل متصل با او و برادرش، کریگ، درباره ی هر جریان ی کوچک و جلال همچون بزرگ سالان گفتگو کرده اند؛ از مسائل پیش پا افتاده ی مربوط به نوجوانی (مشابه ایرادگرفتن به صبحانه) اندوهناک تا موضوعات جدی پر حرارت همچون اعتیاد و مسائل جنسی و نژادپرستی. سپس، به این موضوع اشاره می درنگ که چگونه استراتژی فریزر و ماریان رابینسون در زندگی شخصی میشل تأثیر گذاشته است. آیا بهتر است والدین به تمام سؤالات فرزندانشان صادقانه پاسخ دهند یا از آن ها دربرابر رذالت های زندگی بزرگ سالی مراقبت کنند؟

تلخیص ی تاریخ

میشل اوباما در تاریخ «شدن» ما را با سیر تکاملی عمر اش از کودکی تا پایان زندگی در دژ سفید، در سه گانه پاره اصلی همراه می درنگ: ۱. غلام شدن؛ ۲. ما شدن؛ ۳. بیشتر شدن. در بخش «من شدن»، میشل اوباما از کودکی اش و در پاره «ما شدن» درباره ی آشنایی و ازدواجش با باراک اوباما و در قسمت «بیشتر شدن»، از تجربیات و اتفاقات در کاخ سفید سخن گفته است. او طولانی پاره های زندگی اش را مرحله ای از شدن چیزی می داند؛ شدنی که تا انتهای عمر پایانی ندارد و همواره اتفاق می افتد. میشل اوباما متقی است معماری کردن و کارپرداز و والده شدن هیچ کدام پایان آرزوهای مردم نیست و درون طول مسیر زندگی، متصل درون حال تبدیل به چیزی هستیم. او ماهیت عمر را درون شدن می بیند.مقاله های مرتبط:شناساندن ۱۲ تاریخ در بنیان کارآفرینی و مدیریت تصرف و کاربا تور گوگل آرت به داخل کاخ سفید عروج کنید

کتاب «شدن» با داستان پردازی مسحورکننده و تأمل عمیق در زندگی، خواننده را دستگیر می یواش و تجربیاتی که میشل در طول زندگی داشته، با صداقت و صمیمیت توصیف می کند. میشل اوباما برضد گذشته اش و جایی که از آن آمده (در همسایگی کسانی که گفتگو با سفیدپوستان را نوعی غدر تلقی می کنند)، از نگاه سفیدپوست نزدیک به او، قرین سفیدپوستان و نه سیاه پوستان همجوارش گفتگو می کند. آنچه او را از فرهنگ پایه اش جدا می کند، پناه بردن به کسانی است که بیشتر دوستشان دارد و دنبال کردن رؤیاهایی است که جاه طلبانه در روال می پروراند.

میشل اوباما عاطفه ارزشمندی که داخل نوجوانی بوسیله دست آورده، بوسیله برهان تأثیر مدرسه ی باامکانات و معلمانش می داند. همچنین حمایت گرمی که از قوم اش دریافت کرده، باعث شده بتواند قدم های محکمی به سمت خواسته هایش بردارد. زمانی که او غرض گرفت دست خط شغلی اش را از وکالت به سمت نوکری رسانی بوسیله جامعه و دستیار به آدم تبدیل دهد، باعث تعجب افرادی شد که به او نزدیک بودند؛ در مقابل او تخیل می کرد بعضی نشانه ها را عجیب گرفته و آن صدای خسته درونی اش را به فکر تأیید اهتزاز اطرافیان به برهان موفقیت در امر وکالت نشنیده است. پس از آن بود که تقلا کرد مسیر شخصی خودش را پی بگیرد و آن را بسازد.بخش هایی از تاریخ

قسمت هایی از گپ های میشل اوباما را از متن کتاب «شدن» برگزینی کرده ایم که درادامه می خوانید:رمان شما آن چیزی است که هستید و خواهید حیات.

هرچه بیشتر از داستانم گفتم، صدایم با آن بی قراری نواتر شد. من شعر خودم را خویش داشتم. ادبیات شما چیست؟

موفق ترین مردم هایی که می شناسم، آموخته اند چطور دربرابر انتقادها و عیب جویی ها با تکیه بر کسانی که آن ها را عقیده دارند، به سوی اهدافشان پیش روند.

من انسانی معمولی هستم که خودم را در سفری زبر العاده و شگفت انگیز نمودار کردم. امیدوارم بیان داستان سفرم خوش نویسی چرایی و تعلقات را بخاطر رمان های دیگر و صداهای دیگر بگشاید.

من به طرز ای بزرگ شدم که اعتمادبه لمحه داشته باشم و انفراد ها جلوگیری کننده آنچه می خواهم باشم، نشود. سرانجام به چیزهایی که می خواستم رسیدم. همگی چیز می خواستم. شما چه می خواهید؟

آیا بوسیله وزن ی کافی خوب هستم؟ بله.

آموزش پا بر جا ترین ابزار تغییر داخل زندگی من و حرکت به سمت مقصد بوده است. 

درباره ی کتاب و نویسنده اش

کتاب «شدن» (becoming) شرح حال و زندگینامه ی میشل اوباما، همسر باراک اوباما، مهتر جمهور سابق آمریکا و بانوی فاتحه قصر سفید است که تو سال ۲۰۱۸، در ۴۴۸ صفحه بوسیله تعبیر انگلیسی در آمریکا منتشر شد. این تاریخچه در همان اولین ماه پاشیدن تو فهرست تاریخچه های پرفروش راحتی گرفت و بوسیله پرفروش ترین کتاب سال و جزو پرفروش ترین های نیویورک تایمز و منتخب مجلس اپرا تبدیل شد. این کتاب تو قفسه ی ملی در گروه بندی سرگذشت روزنامه ها و موضوعات رؤسای جمهور ایالات متحده و همسران راحتی گرفته است. نسخه ی انگلیسی و PDF این تاریخچه را پاشیدن نوین برای دانلود رایگان روی سایت خویشتن راحتی داده است. همچنین، نسخه ی انگلیسی را از انتشارات جنگل می توانید بخرید.

میشل رابینسون اوباما فرزندی از طبقه ی طرز کار در شیکاگو وجود که به دانشگاه پرینستون متد فاش کرد و سپس، درون لفافه ی حقوق از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. این مسیر ترفیع برای خانواده اش بیرون از تصور نبود. او که به عنوان مشاور مشغول به فرمان شده بود، در قضیه آشنایی و ازدواج با باراک اوباما راحتی گرفت و درنهایت، بوسیله برهان بلندپروازی های همسرش به قلعه سفید وضع برملا کرد.

اگرچه اشاعه کتاب «شدن» بوسیله دور از حاشیه و حرف و حدیث نبوده، میشل اوباما به صراحت اخبار کرده است با پراکندن این تاریخ قصد ندارد بخاطر انتخابات ریاست جمهوری داوطلب شود و این کتاب، کتاب سیاسی و در جهت اهداف سیاسی نبوده است.

ترجمه های تاریخ

در ایران، انتشارات زیادی بوسیله سراغ تاریخ پرخواننده و پرفروش «شدن» رفته اند؛ بنابراین، ترجمه های فارسی متعددی از آن در بازار موجود است. فدایی از این ترجمه ها با عنوان «شدن/میشل اوباما» عبارت اند از:مؤسسه نگارش الکترونیک کتاب، ترجمه ی سپیده حبیبی ، سال ۱۳۹۷انتشارات کتاب کوله پشتی، برگردان ی فرزانه فیروزکوهی، سال ۱۳۹۷انتشارات مهراندیش‏، ترجمه ی علی اسلامی، سال ۱۳۹۷انتشارات نحل، ترجمه ی کیوان سپهری، سال ۱۳۹۷انتشارات آسو، ترجمه ی مهراب حسنوند، سال ۱۳۹۷انتشارات اسحاق، ترجمه ی كابک خبيری، سال ۱۳۹۷انتشارات طوطی ی عطوفت، ترجمه ی منصوره علی زاده، سال ۱۳۹۸انتشارات علوم آریا دانشیار، برگردان ی حمیدرضا بلوچ، سال ۱۳۹۸انتشارات آتیسا، برگردان ی سیمین تاجدینی، سال ۱۳۹۸انتشارات بدرقه ی جاویدان، ترجمه ی هاشم بناپور، سال ۱۳۹۸انتشارات هورمزد‏، ترجمه ی مهری مدآبادی، سال ۱۳۹۸

شایان ذکر است انتشارات روان این تاریخ را تو سال ساری با عنوان «بانوی اول شدن؛ خاطرات میشل اوباما، همسر باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا» و برگردان ی خدیجه صفایی منتشر کرده است. چندی پیش نشست «دامن چتر نقد» بوسیله همت باشگاه کشوری انجمن های صنفی مترجمان و با همکاری خانه ی کتاب برگزار شد که در آن، درباره ی کتاب «شدن» و ترجمه های مختلفش و در انتقاد از شتاب زدگی ترجمه ی کتاب های پرفروش خارجی در ایران صحبت شد. گزارش این مجمع را می توانید از اینجا بخوانید.دیدگاه خوانندگان

تاریخ فراهم امتیاز بیش از ۴/۵ را از ۳۰۰ هزار کاربر گودریدز دریافت کرده است. همچنین، خوانندگان بیش از ۳۰۰ هزاره دیدن و مرور برای آن ثبت کرده اند. بسیاری از خوانندگان گفته اند این تاریخچه درون عین حال که احساساتشان را اعم از بی آرامی و شادی برمی انگیزد، به دلایل درست بسیاری سرشک را بر طرز هایشان سیال کرده است. برخی از آن ها تالیف های میشل اوباما را بسیار الهام مقدر شدن توصیف می کنند و آن را سوغات ای علو العاده و شگفت انگیز برای خویشتن می دانند.

شما فکر می کنید چرا میشل اوباما اشتهار کتابش را «شدن» (Becoming) گذاشته است؟ درباره ی این تاریخ و شهرت آن چه تامل می کنید؟ دیدگاه های خویشتن را با ما و دیگران کاربران زومیت بوسیله اشتراک بگذارید.بیشتر بخوانید:پرونده اینترنت رفتار به دیجیتالی کردن طولانی منابع ویکیپدیا کرده استمعرفی کتاب بازی بی نهایت نوشته سایمون سینکمعرفی تاریخچه: «با چرا شروع کنید» پی سایمون سینکراستی آزمایی: ذبیح الله منصوری؛ مترجم یا نویسنده؟بیوگرافی آیزاک آسیموف، نویسنده ای از آینده