پرتوهای ماورای بنفش را می استعداد بر ضد کرونا به کار سرما| لامپ های far UVC بخاطر ضدعفونی کردن فضاهای عمومی

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از یاهو نیوزاین هفته پژوهشگران وابسته بوسیله دولت آمریکا نتایج تحقیقی را درباره تاثیرات دما و رطوبت محیطی و پرتوهای ماورای بنفش برویروس متاخر کرونااعلام کردند. نتایج یک وارسی: نور خورشید به سرعت ویروس کرونا را نابود می یواش

اکنون این پرسش مطرح می شود که با توجه به این نتایج آیا می توان از منابع مصنوعی پرتوهای ماورای بنفش برای ضدعفونی کردن محیط درمحیط های دربسته استفاده کرد یا نه.

مقاله ای که در سال ۲۰۱۸ در ژورنال «گزارش های علمی» منتشر شد، به این نتیجه گیری می رسد که تابش مداوم دوزهای پایین پرتوهای ماورای بنفش نوع C یا UVC ابزاری امیدبخش، ارزان و بی مخاطره برای کاهش میکروب های نقل مکان شونده از اسلوب هوا است»

اگر فراورده های شعله زدن دهنده ماورای بنفش موجود در بازار بتوانند تا حدی مخاطره ترویج ویروس کرونا را کاهش دهند، ممکن است درون دوره بازگشایی پس از قرنطینه تمام کمک کنند.

پژوهشگران در مقاله موجودی در سال ۲۰۱۸ نوشته بودند: «این شیوه ممکن است به محدود کردن همگی گیری های آنفلوانزای فصلی، گستردن بیماری سل  و نیز پاندمی های بنیانی کمک درنگ.»

کلید این موضوع در تکنولوژی تابش ماورای بنفش بوسیله خصوص اختراع لامپ ها «far-UVC» است که در طول موج ۲۲۲ نانومتر انجام می کنند که تو لایه بیرونی غشا یا لایه بیرونی چشم فایده نمی کند. پیش از این لامپا های ماورای بنفش ضدعفونی کننده قابل استعمال از فضاهای عمومی نبودند چون کشش موج نو آنها ۲۵۴ نانومتر و بالاتر حیات که می تواند باعث عطارد پوست و آسیب به چشم بشود.

اما پژوهش سال ۲۰۱۸ نشان عدل که پرتو far- UVC نمی تواند حتی داخل لایه بیرونی شاخی و غیرزنده غشا مردم یا لایه بیرونی چشم نفوذ کند، اما «از آنجایی که باکتری ها و ویروس ها ابعاد درون معادل میکرون (میکرومتر) و پایین تر دارند، این نوع پرتوها می توانند در آنها نفوذ و غیرفعالشان کنند.

دیوید برنر، رئیس مرکز استیناف های رادیولوژیکی دانشگاه کلمبیا تو آمریکا می گوید که پرتوهای far-UVC را «می توان بوسیله نعوظ ایمن درون فضاهای اشتراکی پرازدحام بوسیله امر برد و این پرتوها عوامل بیماری زا در هوا را پیش از آنکه آنها را تنفس کنیم، از بین می برند.»

پژوهشگران داخل مرکز پژوهش های رادیولوژیکی قبلا در یک وارسی تو سال ۲۰۱۷ «این انگاره را آزمایش کردند که طیف باریک طول موجی تو منطقه far-UVC حیات دارد که می تواند تاثیر نابودکننده قابل توجهی روی باکتری ها دارد، اما به سلول ها در بافت های بدن آسیب نمی زند.»

این بررسی نشان داد که پرتوهای far-UVC عوامل بیماری زا را «عاری ساختن اثرات آسیب رسان پوستی که در فانوس های ماورای بنفش ضدعفونی کننده عادی دیده می شود، از بین ببرد.»

دو بررسی دیگر بی قراری اثرات این جنس فانوس های ماورای بنفش کنار پوست موش های آزمایشگاهی بررسی کرند و بوسیله این نتیجه رسیدند: «لامپ های UVC با طول موج ۲۲۲ نانومتری می توانند به طور بی خطری برای استریل کردن پوست انسان به کار سرما.»

یک باهم اتحاد کردن به شهرت Healthe از هم اکنون لامپا های far-UVC را بخاطر مکان های اشتراکی به سودا می رساند. یک جنس از این لامپ ها تو سقف یک اتاق متوسط شایان گمارش شدن هستند. جنس دیگر این لامپا ها قرین فلزیاب ها داخل فرودگاه ها داخل ورودی محل نصب می شوند و به ادعای همدستی سازنده این جنس لامپ «اگر شخص با دست ها باز داخل این وروردی بخاطر ۱۰ تا ۱۲ وقت بایستد، بیش از ۹۰ عوامل آلاینده را غیرفعال می کند.»

این شرکت همچنین می گوید راه دیگر استفاه از این سنخ پرتوهای ماورای بنفش تاباندن آنها به محیط طی عبور آن واحدهای هوابندی شده مثلا جهیز تهویه مطبوع ساختمان است. از آنجایی که تو این شیوه افراد در معرض پرتوهای قرار نمی گیرند، می استعداد از طول موج های متفاوت و قویتر برای ضدعفونی کردن استفاده کرد.