پیش دماغ بیکاری دو تا شش میلیون نفر به علت شیوع ویروس کرونا تو ناحیه

مرکز پژوهش های باشگاه در گزارشی ابعاد صرفه جویی کلان عالمگیر ویروس کرونا را ارزیابی کرده است و می گوید همه ی کشورهای گیتی در سال ۲۰۲۰ رکورد اقتصادی چشمگیری امتحان خواهند کرد. در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، ایران روزهای ماندگی را ازنظر اقتصادی پشت سر گذاشته حیات و پیش بینی می شد با وجود پیله خیره کننده ی ۲۵ درصدی، در سال ۱۳۹۹ صرفه جویی ایران رشد مثبت غیرنفتی بخشی امتحان کند؛ اما اکنون به دلیل شرایط موجود، بسیاری از کسب و کارها دیگر نمی توانند فعالیت کنند.

درحال حاضر، ملک در شرایط رکود همراه با نبود اطمینان قرار دارد. کاهش بازرگانی جهانی و کاهش تقاضا بخاطر صادرات محصولات ایرانی و کاهش قدرت خرید آدم صنایع مختلفی ازجمله محموله ونقل، رستوران، هتل داری، پوشاک و… را عرشه تأثیر راحتی داده است. همچنین، اختلال میان شبکه ی تأمین مواد و واحدهای صنفی به دلیل محدودیت فعالیت این واحدها، کل صرفه جویی را با خار نمایش مواجه کرد. 

نمونه سازی های انجام شده بخاطر وارسی و پیش بینی اقتصاد کشور علامت می دهد تا پایان سال ۱۳۹۹، اقتصاد ایران بازداشت خسارات ناشی از ویروس کرونا خواهد بود. بین ۷/۵ تا ۱۱ درصد از ستانده ی صرفه جویی کاهش پیدا خواهد کرد و بین ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار تا ۶ میلیون و ۴۳۱ هزاره نفر از شاغلان فعلی، اشتغال خود را از دست خواهند داد.

ارزیابی آثار اقتصادی شيوع ویروس كرونا مدال می دهد همه ی انسان ایران با هر میزان درآمد تحت تأثیر قرار می گیرند؛ اما به دهک های پایین جامعه (افراد محروم نمدار)، آسیب شدیدتری مسبوق می شود. درون ۷۳ درصد خانوارهای دهک فاتحه و ۸۳ درصد خانواردهای دهک دوم حداقل یک نفر شاغل است؛ ولی تنها ۱۳ درصد خانوارهای دهک مقدمه و ۲۴ درصد خانوارهای دهک دوم دون پوشش بیمه ی غیردرمانی هستند و این عدد داخل خانوارهای دهک دهم (ثروتمندتر) ۳۵ درصد است. این یعنی حمایت هایی که از بنگاه به صورت معافیت تسهیم بیمه ی کارفرما و کارگر یا پناه هایی از نوع پرداخت بیمه ی بیکاری می شود، بیشتر دهک های فراز و متوسط را پوشش می دهد تا دهک های پایین و ناچیز درآمد.

همچنین، به احتمال زیاد بوسیله دلیل شرایط فعلی کشور، حمایت ها از منابع تورم زا تأمین می شوند و درنهایت تورمی را به قناعت کشور تحمیل می کنند. به عبارت دیگر، چنانچه پناه ها به جانب نیروی کار رسمی معطوف شود، حصه زیادی از نیروی امر دهک های پایین درآمدی بی روزی می قرین. به طورخلاصه، زنهار ها از دهک های میانی و بالایی اجتماع با خرج ی تحمیل پیله بوسیله صرفه جویی قلمرو ادا شده است. بنابراین، بهترین نحو حمایت پلکانی از خانوارها است؛ یعنی حمایت براساس درآمد خانوارها در نظر گرفته شود و اگر درآمد از حدی بیشتر باشد، میزان حمایت به رخساره پلکانی کاهش فاش یواش. اجرای این طرح با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امکان پذیر است. کنف یمین از کسب وکارهای کوچک و متوسط آسیب دیده از ویروس کرونا نیز می تواند براساس اطلاعات پایانه های فروشگاهی (POS) این مشاغل انجام شود.مقاله های مرتبط:بررسی تأثیر عالمگیر ویروس کرونا بر کسب وکارهای فناوری اطلاعات در کشورتصمیمات بخت بخاطر امنیت از اقشار آسیب پذیرتر و کسب وکار های آسیب دیده اعلام شد

اطلاعات مرکز آمار ایران علامت می دهد قیمت بیکاری درون زمستان ۱۳۹۸ روند کاهشی داشت و بوسیله ۱۰/۶ درصد رسید. افزایش تعداد شاغلان تو زمستان سال گذشته حدود ۵۲ هزار نفر بود که از سال ۱۳۹۳ تاکنون، کمترین میزان تکثیر اشتغال بوده است.

داخل سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ نیز حدود سه میلیون نفر به پری شاغل ناحیه اضافه شده است؛ اما این جمعیت جدید فردی هایی دارند که آن ها را برابر شیوع ویروس کرونا آسیب پذیر می کند.

شغل های جدید در بخش غیرشرکتی (نه بسرنوشت شوم دچار کردن دولتی یا شرکتی) تو حوزه ی خدماتی مانند خرده فروشی، عمده فروشی، تعمیرات، حمل ونقل، میانجی گری، موادغذایی و… فعالیت می کنند. به اقرار دیگر، این مشاغل که در وضعیت شغلی «کارکن ول» اشکوب بندی می شوند، قرارداد ندارند و زیرپوشش بیمه نیستند. این گروه از شاغلان کار طولانی لحظه ندارند و در موقعیت های شغلی ناپایدار مبتلا هستند که معمولا به تقاضای خانوارها و محضر آن ها تو خارج از ساختمانی وابسته است. گزارش طولانی مرکز پژوهش های مجلس درباره ی ارزیابی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا را می توانید از اینجا دریافت کنید.بیشتر بخوانید:اینتل مجبور به توقف ابتیاع تجهیزات و پردازنده بوسیله باهم اتحاد کردن چینی Inspur شداعضای مرکز نوآوری ایران زمین بوسیله خدمات بانکداری باز دسترسی علنی کردندایرانسل دامنه همکاری با ستاد ترمیم مدارس را اتساع می دهدانحصار مخابرات در حوزه فیبر نوری و VDSL آخر یافته است؟کمیسیون FCC رسما هواوی و ZTE را تهدیدی برای کنف ملی ایالات متحده قلمداد کرد