ادبیات ماهی مرده ای که مایکروسافت بخاطر یکی از مدیران اپل فرستاد

اسکات فورستال مدت ها قبل به عنوان قائم مقام سیستم عامل iOS تو اپل فعالیت می کرد. در سال ۱۹۹۷، اپل با مسدود قراردادی رسما شرکت NeXT را خرید و به شفیع ی همین قرارداد، فورستال به آویشن اپل اضافه شد. فورستال به تری در مصاحبه ای با یکی از کانال های یوتیوب، جزئیاتی بسیار عجیبی درباره ی مصاحبه ی کاری اش با استیو جابز و نحوه ی آغاز کارش در اپل بیان کرده است.

دوران کاری استیو جابز در اپل با فرازونشیب های متعددی همراه بود که از بین آن ها می توانیم به خروج از اپل و بازگشت دوباره به آن رمز کنیم. درواقع، استیو جایز پس از ابراز مشکلاتی از اپل جدا شد و شریک شدن NeXT را بنیان گذاری کرد. پس از چند سال، اپل NeXT را ابتیاع و جابز باردیگر به این شرکت بازگشت. 

رسانه ی Code.org پنجشنبه ی هر هفته رویدادی مجازی با نام Code Break برگزار می کند و در آن با برخی از افراد شناخته شده ی حوزه ی فناوری مصاحبه می کند. مهمان برنامه ی این هفته اسکات فورستال وجود.  فورستال در سال ۱۹۹۲ بوسیله انبازی NeXT پیوست؛ یعنی پیش از اینکه شاهد حضور او و استیو جابز در اپل باشیم. فورستال می گوید متصل از NeXT و مایکروسافت به نشانی گزینه هایی یاد می کرده که می توانند آینده ی کارگر اش را لباس دهند. 

فورستال به مصاحبه ای سخت تو شرکت NeXT رمز می نرم که او یک روز تمام بوسیله طول انجامیده است. فورستال می گوید در این مصاحبه ی بردباری فرسا مجبور شده با ۱۷ نفر صحبت بطی ء. ۱۰ دقیقه از نخستین مصاحبه نگذشته وجود که استیو جایز به یک باره وارد مصاحبه شد و نخستین فردِ مصاحبه کننده را از اتاق بیرون کرد. او چند دقیقه با مصاحبه گر درون خارج از اتاق سخن گفت و درنهایت به حجره بازگشت تا خودش بوسیله گفت و گو با فورستال بنشیند.

فورستال می گوید استیو جابز با مطرح کردن سؤالات متوالی، او را به شدت زیرفشار راحتی داده است. وی درادامه ی سخنانش می گوید پس از گذشت حدودا ۱۵ دقیقه، او و استیو جابز موضوع بحثشان را به سمت طراحی و فلسفه و موارد دیگر برده اند. متین مقام پیشین سیستم عامل iOS می گوید درنهایت، جابز از حرف زدن دست برداشت و نگاهی به او انداخت و گفت: می دانم باید در ساعات همیشگی مانده از امروز به مصاحبه مبتلا شوی. برایم مهم ازاله بقیه چه می گویند، در ته روز پیشنهاد کاری به داخل ارائه خواهم داد؛ ولی لطفا بوسیله گونه ای وانمود کن که انگار به سؤالات همگی ی مصاحبه کنندگان فرع مند هستی.

فورستال درادامه به آخرین سخنان جابز اشاره می بطی ء: «مطمئنم صبر است این شغل را تصویب کنی». 

به دنبال این اتفاقات، فورستال فایده نوظهور مایکروسافت را تماشاچی بوده است. فورستال می گوید مایکروسافت پیش از اپل به او پیشنهاد کاری داده و او درخواست ردموندی ها را نپذیرفته است. درحقیقت، فورستال می گوید در آن زمان حس درونی اش بوسیله او گفت باید پیشنهاد مایکروسافت را رگه بطی ء. اسکات فورستال درادامه به اتفاقی عجیب اشاره می نرم: روز بعد، وقتی از خواب بیدار شدم و درِ آپارتمانم را بازکردم، قوطی ای دیده ام. جعبه را بازکردم و ماهی مُرده ی بسیار بزرگی در آن دیدم. به جعبه نگاه کردم و نشانی بازگرداندن محصول را دیدم: «مایکروسافت». این فرمان مایکروسافت همچون تهدید به نظر می رسید.

درون اثر این اتفاق، فورستال با یکی از آشنایانش در مایکروسافت تماس گرفت و گفت فیلم های مافیایی را سیاحت کرده است و حس می بطی ء فرستادن ماهی نوعی تهدید است. او نیز از دوستش پرسیده مایکروسافت با فرستادن آن بسته چه هدفی دنبال می کرد است. در آن زمان، بوسیله فورستال گفته شد مایکروسافت با خرید مبصر ترین ماهی سالمون موجود تو فروشگاه Pike Place، قصد داشته است فورستال را به رفتن به سیاتل و مقبول پیشنهاد کارگر ترغیب کند. مایکروسافت مبصر ترین ماهی سالمون را صریح کرده بود و آن را در خنک گذاشته و شب هنگام برای فورستال فرستاده بود. درواقع، مایکروسافت بوسیله طورغیرمستقیم به فورستال گفته وجود اگر بوسیله منطقه ی خلیج رژه فرانسیسکو برود و بوسیله اپل بپیوندد، نمی تواند چنین ماهی وقار در آنجا روشن نرم. فورستال می گوید: «همان شب ماهی را کباب کردم و خوردم و سپس به NeXT رفتم تا با استیو جابز فرمان کنم».بیشتر بخوانید:سامسونگ از کشف ماده نصف هادی جدید خبر دادبوئینگ احتمالا هواپیمای ۷۴۷ جامبو جت را از خط تولید خارج می کندسنهایزر کمک مالی ۲ میلیون دلاری شهود کرداحتمال تعلیق فعالیت های هواوی در بریتانیا در حوزه ی تجهیزات 5G خواربار گرفتچرا هند اپلیکیشن ها و فناوری های چینی را بایکوت می کند؟