هشدار بنیانی | آلودگی هوا درون میزان مرگ و میر شاگرد از کرونا تاثیر دارد؟

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از فیز نوشت: یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه مارتین لوتر هال-ویتنبرگ (MLU) انجام شده، داده های مشخصی را ارائه می دهد که نشان می دهد افزایش سطح نیتروژن دی اکسید درون هوا می تواند با تعداد بالای مرگ و میر ناشی ازکووید-۱۹مرتبط باشد و این فرض را برای بدوی وهله مطرح می درنگ.

درون این مقاله اطلاعات ماهواره های رصد آلودگی هوا و مسئله های فلکی با مرگ و میرهای تایید شده پهلو اثر ابتلا به کووید-۱۹ ترکیب شده و مدال می دهد که مناطقی که استاندارد آلودگی آنها به طور دائمی زیاد است، نسبت به سایر مناطق، میزان مرگ و میر بیشتری دارند.

نیتروژن دی اکسید یک آلاینده هوا است که به دستگاه تنفسی انسان آسیب می رساند. سالهاست که این آلاینده به عنوان آلاینده ای که باعث ابتلا به انواع بیماری های تنفسی و قلبی-عروقی در آدم می شود، شناخته شده است.

طبیب “یارون اوگن” از انستیتوی علوم زمین و جغرافیا در MLU می گوید: از آنجا که کروناویروس جدید پهلو مایه تنفسی نیز تأثیر می گذارد، تصور را کنار این گذاشتیم که مقدور است بین آلودگی فضا و تعداد مرگ و میرهای شاگرد از کووید-۱۹ رابطه حیات داشته باشد. با این حال تاکنون فقدان داده های عفیف برای بررسی بیشتر این موضوع این امکان را از ما گرفته حیات.

محققان در جدیدترین مطالعه خود، سه گانه مجموعه از داده ها را با هم اختلاط کردند. این داده ها شامل سطح منطقه ای آلودگی بوسیله نیتروژن دی اکسید است که توسط ماهواره آژانس فضایی اروپا موسوم به “Sentinel ۵P” که به طور مداوم بر آلودگی هوای زمین نظارت می کند، وزن گیری می شود.

“اوگن” بر زمینه این داده ها یک مرور طاسی جهانی برای مناطقی با مقادیر بسیار و مداوم آلودگی به نیتروژن دی زنگ ایجاد کرد و تشریح می دهد: من قبل از ابتدا عالمگیر کروناویروس جدید تو اروپا به داده های ژانویه و فوریه سال جاری نگاه کردم. این داده ها را با داده های “آژانس هوایی آمریکا”(NOAA) درون مورد مسئله های فلکی عمودی اختلاط کردم.

وی افزود: وقتی هوا در حال حرکت است، آلاینده های نزدیک زمین نیز بیشتر پخش می شوند. اما اگر هوا تمایل به ماندن در نزدیکی زمین داشته باشد، این امر در مورد آلاینده های موجود تو محیط همچنین صدق می یواش و باعث می شود آلاینده ها در مقادیر بیشتری توسط انسان استنشاق شوند و در نتیجه منجر به مشکلات سلامتی می شوند.

محققان با استفاده از این داده ها قادر به شناسایی نقاط اساسی آلودگی هوا درون سراسر جهان شدند.

وی سپس این داده ها را با داده های مربوط به تلفات و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ و بوسیله طور خاص داده های کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و آلمان مقایسه کرد و معلوم شد که مناطقی که تعداد بسیار یدکی ضایعات دارند، دارای سطح زیادی از نیتروژن دی اکسید و تبادل و جریان هوای زیاد کمی هستند.

“اوگن” گفت: وقتی ما به شمال ایتالیا، کشور پیرامون مادرید و استان هوبی تو چین نگاه می کنیم، همه آنها یک چیز مشترک دارند؛ آنها توسط کوهستان ها احاطه شده اند. این باعث می شود هوای این مناطق راکد و مدل آلودگی تو آنها اعلی باشد.

این دانشمند می گوید این آلودگی مداوم هوا تو مناطق آسیب دیده می تواند منجر به مصونیت عمومی درمانده زیرفون در افراد ساکن آنجا شود و آنها را بوسیله طور ویژه در معرض کار بزرگ ابتلا بوسیله کروناویروس متاخر قرار دهد.
نتایج این مطالعه در نامه Science of the Total Environment منتشر شده است.