دردنیای تو ساعت چند است؟ | ساعت فصلی و تاریخچه آن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین بوسیله طور خلاصه می توان گفت کمال مطلوب از تغییر ساعت استفاده بیشتر از تلالو روز است. وقتی درون پاییز زمانه به عقب کشیده می شود ما بوسیله طور کاری یک ساعت از عصر را به بامداد اضافه می کنیم. البته اینکه این رفتار چه بها برای مردم کاری است محل مباحثه است. اتحاد برعکس نیز تو بهار رخ می دهد. این دگرگونی ساعت بین خزنده و پاییز جهت ذخیره یک ساعت ازعصر در نور روز است که البته به نظر می رسد در واقع زمانی پس انداز نمی شود!

 ایده بازی کردن با زمان برای پس انداز انرژی یا بلندتر کردن ظاهری روز بوسیله ۲۰۰ سال قبل برمی گردد. اگرچه این ایده تا جنگ جهانی اول قطعی خمود نشد!

کمبود زغال حجر داخل اروپا، آلمان و متحدانش، اتریش و مجارستان، را بر آن داشت که نسبت به دگرگونی زمانه درون سال ۱۹۱۶ اقدام کنند تا کارمایه کمتری مصرف شود. سراسیمگی دولت های دیگر داخل دو طرف مناقشات، آنها را واداشت تا به سرعت از این روند تبعیت کنند. انگلستان از ماه می (خرداد) ۱۹۱۶ به این روند الحاقیه و تا کنون نیز امتداد داده است.
بسیاری از کشورها بعد از ۱۹۱۸ ازین عارضه دست کشیدند و تنها طی دعوا های دهة ۷۰ میلادی مجدد آن رروش را بوسیله فقره گرفتند. اثرات مترتب پیاده شدن تغییر ساعت فصلی

در این فصل سال باید یک ساعت زودتر از تخت خواب بلند شویم! اما این دگرگونی ساعت اثرات تبعی بسیاری روی انرژی، کشاورزی و حتی خلقیات افراد دارد.
بحث هایی درباره اینکه این کار واقعا روی صرفه جویی در استفاده انرژی موثر باشد بود دارد؛ به طور شهید مصرف عصرگاهی تابستان با افزایش طول روز بیشتر می شود.

از تاثیرات جسمی این ائتلاف که به شدت اعلان شده این است که آدم می توانند در تابستان بهره بیشتری از نور خورشید داشته باشند و سطح ویتامین دی آنها تکثیر می یابد.

در مقابل، متنقدان معتقدند اختلال در ریتم شبانه بهره بدن و به غصه اشامیدن الگوی خواب، اثراتی سلبی به خشکی امدن سلامت جسمانی دارد. مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به حمله قلبی در سه روز اول اولیه هفته ای که زمانه ها در بهار دگرگونی می بطی ء تکثیر می یابد.

همچنین زمانی که در خزان ساعت ها به عقب کشیده می شوند سربزرگی حمله قلبی در چند روز اول کاهش می یابد. این مطالعات اقرار می کند اگرچه وقتی ساعت به تعاقب کشیده می شود یک ساعتِ بیشتر منجر به افزایش زمان صبر افراد نمی شود، اما یک ساعت اندک خوابیدن تو بهار زمانی که ساعت ها جلو کشیده می شوند اثری سلبی روی الگوی خواب افراد تو هفته های بعدی دارد. آیا این تبدیل کنار اقتصاد تاثیری دارد؟

اینکه روزگار فصلی بر اقتصاد جای پا مثبت می گذارد همچنین یک تمثال معوج است. اگرچه لقمه فروشی ها و صنعتی گردشگری ازین ساعت تابستانی بهره می برند، اما در برابر اثری که روی سلامت افراد می گذارد و پیش تر به آن اشاره شد کمتر است. صنابع کشاورزی بوسیله طور سنتی به دلیل اثراتی که به خشکی امدن امور متنوع از دوشیدن گاوها گرفته تا برداشت محصول می گذارد، دل خوشی از روزگار تابستانی ندارند.
صنعت هوانوردی اما، کمینه کنش پذیر می شود زیرا دستور کار پروازها در تمام کشورها پیاده شدن مبنا جدول زمانی استاندارد روزگار گرینویچ انتظام می شود. البته امسال که کشورهای جهان درگیر مبارزه با ویروس کرونای جدید هستند پروازهای فلکی همچنین بسیار کاهش داشته اند! آیا ساعت فصلی خطرناک است؟

بستگی دارد که شما رانندگی می کنید یا خیر! ساعت اوج ازدحام در خیابان ها بین ۸ تا ۱۰ صبح و ۳ تا ۷ عصر است. وقتی درون پاییز زمانه ها بوسیله پشت کشیده می شود، بیشتر زمان اوج ترافیک تو ساعت های تاریکی قیافه می دهد. به دلایل متعدد، تصادفات بیشتری در شلوغی عصرگاهی به نسبت بامداد اتحاد می افتد.

مطالعات نشان داده ساعت زمستانی منجر بوسیله افزودن تعداد تصادفات می شود.  بوسیله همین برهان یکی از پری های فعال داخل زمینة تصادفات در انگلستان پیشنهاد داده است که تغییر شایسته کردن در پاییز انجام نشود مربوط به یک صبح تاریک کمی بیشتر از یک عصر تاریک تقدم دارد.  

زمانیکه درباره خطرات گپ می کنیم، باید بوسیله اثر آن روی جُرم هم رمز کنیم. روشنایی عصرهای بهاری منجر بوسیله حضور و جذب کمتر اوباش در میان آدم می شود. آیا این تبدیل روزگار محبوبیت دارد؟

پهلو زمینه یک نظرسنجی از موسسة YouGov جمعیت کمی از مردم علاقه مند به ساعت فصلی اند. ۴۶% گفته اند ترجیح می دهند این سیستم تغییر دوبارة ساعت پابرجا بماند و در برابر ۳۹% می خواهند که برداشته شود.  

این نظر سنجی تفاوت هایی را در تمایلات افراد مناطق متنوع علامت انصاف. در اسکاتلند فرع بیشتری به حفظ کردن وضعیت موجود حیات دارد. با توجه بوسیله اینکه اگر ساعت تابستانی در تمام سال مستقر باشد منجر بوسیله این می شود که در برخی نقاط طلوع خورشید بعد از شایسته کردن ۱۰ بامداد اتفاق بیفتد. کدام کشورها با ساعت فصلی مشکلی ندارد؟

حدود هفتاد قلمرو روزگار تابستانی را عمل می کنند. اغلب کشورهای خط استوا باتوجه به تغییر کمی که در زمان دارند این تحول زمانه را انجام نمی دهند.

اکثر کشورهای اسلامی از ساعت فصلی کاربرد نمی کنند، زیرا در کشش ماه رمضان باعث می شود که زمان افطار دنبال بیفتد. در مراکش شایسته کردن فصلی درون زمان ماه رمضان معلق می شود. ایران، روزگار فصلی را بدون تعلیق در ماه رمضان بکار می برد. اکثر کشورهای آسیای خاوری و آفریقا از ساعت فصلی استفاده نمی کنند.

امسال پارلمان اروپا به ملغی شدن شایسته کردن فصلی در ۲۰۲۱ رای قسط. حالا که بریتانیا از اتحادیة اروپا بیرون شده است و اتحادیه به برنامة خود تو ملغی کردن شایسته کردن تابستانی دنباله می دهد، موقعیتی پیش می آید که در نیمی از سال ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند داخل منطقه زمانی مختلفی فراغت می گیرند.

دیگر باید مرز جغرافیایی و مرز نرم وگمرک را فراموش کرد، این یک مرز زمانی خواهد بود. البته این موضوع می تواند به شما این فرصت را بدهد که قبل از گذر از سرحد یک ساندویچ فوری میل کنید و درون آن لفظ مرز مجددا نهار بخورید!   روزگار ۲۴ ساعته پشه چوپان داخل رصدخانه سلطنتی گرینویچ. به نظر می رسد این اولین ساعتی است که ساعتGMT  را بوسیله عموم مردم نمایش داد گذشته از این مذاکره ها، آیا زمان یک مفهوم متغیر است؟

درون دوران ساعت های دیجیتال، تلفن های هوشمند، جدول زمانی قطارها و تخمین های هماهنگ شده، به رویت می رسد که زمان ثابت و منظم است. اما اینطور نیست!

قبل از اینکه تکنولوژی بوسیله گوینده سزاوار سرزنش اعتماد زمان تغییر شود، انسان زمان خویشتن را به آرامی شکل می دادند. تمدن های باستانی، هر روز خویشتن را فارغ از اینکه روزها چقدر بلند و یا کوتاه هستند، به دوازده ساعت تقسیم کرده بودند. این باعث می شد ساعات روزهای خزنده و تابستان بلندتر و ساعات روزهای پاییز و زمستان کوتاه تر باشند.

در رُم باستان از ساعت های آبی استعمال می شد که در ماه های مختلف، منصب بندی های گوناگونی داشت. حتی زمانی که شایسته کردن های مکانیکی و تقسیم بندی زمانی مبدا بوسیله بسط یافتن کرد، هنوز زمان از مکانی به جا دیگر اختلاف داشت؛ مثلا در ایتالیا، همیشه ساعت ها تو ونیز نیم ساعت جلوتر از تورین بودند.

دریافتن ما از ساعتِ هماهنگ، که روزگار زمانی نامیده می شود، یک مفهوم متاخر است که به عصر گسترش راه آهن باز می گردد. همزمان با گسترش خط آهن این شاق که هر روستا و رله زمان خود را داشت، هماهنگی حرکت ریلی را با دشوار مواجه کرد. بنابراین دولت ها رفتار به استانداردسازی زمان کردند. انگلستان در این مبنا پیشرو بود و در سال ۱۸۴۰ نحو آهن بزرگ غرب و در ۱۸۸۳ کامل خط آهن انگلستان بر مبنا GMT (ساعت گرینیچ) حرکت کرد.

سایر دولت ها از این امر با تغییرات گاه و بیگاه تبعیت کردند تا آنجا که تا ۱۹۱۱ ساعت دیوارهای خارجی تمام رله های قطار فرانسه با زمان استاندارد فرانسه که ۹ دقیقه با گرینویچ تباین داشت تنظیم شد. اما ساعت داخلی جایگاه ها پنج دقیقه جلوتر انتظام شد تا مسافران تاخیر نداشته باشند و بوسیله موقع بوسیله قطارهای خود برسند.

زمانه بین المللی تا سال ۱۹۳۰ درون میان کشورهای دنیا استاندارد نشده بود. تو ۱۹۵۶ نپال آخرین کشوری وجود که با این زمان میزان جهانی هماهنگ شد و به GMT منضمات. همگی چیز نسبی است!

ساعت ها ممکن است درون هر سال به جلو بپرند خواه ظهر بیفتند اما آیا فدایی ساکت تر از دیگر ساعت ها حرکت می کنند؟ جواب مثبت است! و این بوسیله طرز جالبی به مکان رابطه دارد. نظریه نسبیت عام انیشتین پیش بینی کرده بود که بشریت که در قلة کوهستان ها زندگی می کنند زمان بیشتری از کسانی که در سطح یبوست هستند تجربه می کنند.

بعدها آزمایش هایی با ابزارهای دقیق زمان سنج این کار را تائید کرد. این پدیده به این علت قیافه می دهد که بزه زمین باعث خمیدگی فضا-زمان می شود و هرچه شما به سطح زمین نزدیک زیرفون باشید زمان آرام نمدار سپری می شود. بنابراین زمان تو نوک یک آسمان خراش، بیش سریع تر از پایین آن تبدیل می درنگ.

عجیب تر آنجاست که اگر زمان ساعتی یک کشف متاخر است، زمان حال بوسیله مشقت بود دارد! زمانی که شما به یک ستاره نگاه می کنید، به یک پدیده در گذشته ای دور نگاه کرده اید. وقتی به کسی که با او درون حال گفتگو کردن هستید نگاه می کنید، به چهره ای که مربوط به لحظهء اکنون نیست، ولی به گذشته ای نزدیک تعلق دارد، نگاه می کنید. حالِ متحدی برای افراد وجود ندارد!

بنابراین اوصاف دیگر چه کسی بوسیله ساعت نیاز دارد!؟

ترجمه: فاطمه عباسی