دردنیای تو شایسته کردن چند است؟ | زمانه فصلی و تاریخچه آن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین به طور خلاصه می توان گفت مرام از دگرگونی شایسته کردن کاربرد بیشتر از تلالو روز است. وقتی در پاییز ساعت بوسیله عقب کشیده می شود ما به نعوظ موثر یک ساعت از عصر را به صبح افزودن می کنیم. البته اینکه این اقدام چه ارج بخاطر آدم مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش است محل مناقشه است. اتفاق به پشت نیز در خزنده رخ می دهد. این تغییر زمانه بین خزنده و خزان جهت ذخیره یک ساعت ازعصر در نور روز است که البته بوسیله دید می رسد در واقع زمانی پس انداز نمی شود!

 ایده بازی کردن با زمان بخاطر ذخیره انرژی یا بلندتر کردن قشری روز به ۲۰۰ سال قبل برمی گردد. اگرچه این ایده تا جنگ جهانی مبدا جدی خمود نشد!

سقوط زغال سنگ در اروپا، آلمان و متحدانش، اتریش و مجارستان، را کنار آن داشت که نسبت به دگرگونی ساعت درون سال ۱۹۱۶ اقدام کنند تا انرژی کمتری مصرف شود. سراسیمگی دولت های دیگر در دو طرف مناقشات، آنها را واداشت تا به سرعت از این روند تبعیت کنند. انگلستان از ماه می (خرداد) ۱۹۱۶ به این جریان پیوست و تا کنون نیز ادامه داده است.
بسیاری از کشورها بعد از ۱۹۱۸ ازین ماجرا مشت کشیدند و تنها هنگام غوغا های دهة ۷۰ میلادی دوباره آن رروش را به کار گرفتند. اثرات مترتب کنار تغییر ساعت فصلی

داخل این مفارقت سال باید یک ساعت زودتر از تخت خواب بلند شویم! اما این دگرگونی ساعت اثرات تبعی بسیاری روی انرژی، زراعت و حتی خلقیات افراد دارد.
مباحثه هایی درباره اینکه این کار واقعا روی صرفه جویی در مصرف انرژی کارگر باشد بود دارد؛ به طور شهید مصرف عصرگاهی تابستان با افزایش کشش روز بیشتر می شود.

از تاثیرات جسمی این اتحاد که بوسیله شدت تبلیغ شده این است که انسان می توانند در تابستان بهره بیشتری از نور خورشید داشته باشند و سطح ویتامین دی آنها افزایش می یابد.

در مقابل، متنقدان معتقدند اختلال در ریتم شبانه بهره بدن و به هم خوردن الگوی خواب، اثراتی منفی پیاده شدن سلامت جسمانی دارد. مطالعات نشان می دهد ریسک ابتلا به حمله قلبی در سه گانه روز اول ابتدایی هفته ای که ساعت ها در بهار تغییر می کند اضافه می یابد.

همچنین زمانی که تو خزان ساعت ها به پشت کشیده می شوند ریسک حمله قلبی در چند روز مقدمه کاهش می یابد. این مطالعات تقریر می درنگ اگرچه وقتی زمانه بوسیله متعاقب کشیده می شود یک ساعتِ بیشتر منجر بوسیله تکثیر زمان فراغت افراد نمی شود، اما یک ساعت کمتر خوابیدن در خزنده زمانی که زمانه ها جلو کشیده می شوند اثری منفی روی الگوی خواب افراد درون هفته های بعدی دارد. آیا این تغییر پهلو صرفه جویی تاثیری دارد؟

اینکه ساعت فصلی بر اقتصاد اثر مثبت می گذارد نیز یک شمایل معوج است. اگرچه خرده فروشی ها و صنعت گردشگری ازین ساعت تابستانی بهره می برند، ولی داخل مقابل اثری که روی سلامت افراد می گذارد و پیش تر به آن اشاره شد ناچیز است. صنابع کشت به طور سنتی به دلیل اثراتی که بر امور متنوع از دوشیدن گاوها گرفته تا برداشت محصول می گذارد، بیرونی خوشی از ساعت تابستانی ندارند.
صنعتی هوانوردی اما، کم منفعل می شود از طرف پروگرام پروازها تو طولانی کشورها کنار شالوده جو زمانی مدل ساعت گرینویچ انتظام می شود. البته امسال که کشورهای جهان درگیر مبارزه با ویروس کرونای جدید هستند پروازهای فلکی همچنین بیش کاهش داشته اند! آیا شایسته کردن فصلی خطرناک است؟

بستگی دارد که شما رانندگی می کنید یا خیر! زمانه رفعت شلوغی درون خیابان ها بین ۸ تا ۱۰ بامداد و ۳ تا ۷ عصر است. وقتی تو برگ ریزان ساعت ها به عقب کشیده می شود، بیشتر زمان ارتفاع ترافیک در ساعت های تاریکی رخ می دهد. به دلایل متعدد، تصادفات بیشتری تو شلوغی عصرگاهی به نسبت صبح اتفاق می افتد.

مطالعات نشان داده زمانه زمستانی منجر به اضافه تعداد تصادفات می شود.  به همین برهان یکی از جمعیت های کوشا در زمینة تصادفات درون انگلستان پیشنهاد داده است که تغییر ساعت در برگ ریزان عمل نشود زیرا یک صبح تاریک کمی بیشتر از یک عصر تاریک اولویت دارد.  

زمانیکه درباره خطرات صحبت می کنیم، باید به اثر آن روی جُرم هم اشاره کنیم. فروغ عصرهای بهاری منجر به حضور و جذب کمتر اوباش در میان انسان می شود. آیا این تحول ساعت محبوبیت دارد؟

بر اساس یک نظرسنجی از موسسة YouGov پری کمی از مردم تعلق مند به شایسته کردن فصلی اند. ۴۶% گفته اند ترجیح می دهند این سیستم تغییر دوبارة شایسته کردن پابرجا بماند و تو مقابل ۳۹% می خواهند که برداشته شود.  

این دیدن سنجی تفاوت هایی را در تمایلات افراد مناطق مختلف نشان داد. در اسکاتلند علاقه بیشتری به حفظ وضعیت موجود حیات دارد. با توجه بوسیله اینکه اگر زمانه تابستانی در تمام سال برقرار باشد منجر به این می شود که در برخی نقاط طلوع خورشید بعد از ساعت ۱۰ صبح ائتلاف بیفتد. کدام کشورها با ساعت فصلی مشکلی ندارد؟

حدود هفتاد ملک ساعت تابستانی را اجرا می کنند. اغلب کشورهای خط استوا باتوجه بوسیله تغییر کمی که در زمان دارند این تبدیل ساعت را انجام نمی دهند.

اکثر کشورهای اسلامی از ساعت فصلی استفاده نمی کنند، بجای داخل طول ماه رمضان باعث می شود که زمان افطار تعاقب بیفتد. درون مراکش شایسته کردن فصلی در زمان ماه رمضان معلق می شود. ایران، ساعت فصلی را بدون تعلیق در ماه رمضان بکار می برد. اکثر کشورهای آسیای خاوری و آفریقا از ساعت فصلی استفاده نمی کنند.

امسال پارلمان اروپا بوسیله ملغی شدن روزگار فصلی در ۲۰۲۱ رای داد. حالا که بریتانیا از اتحادیة اروپا خارج شده است و اتحادیه بوسیله برنامة خود تو ملغی کردن شایسته کردن تابستانی ادامه می دهد، موقعیتی پیش می آید که تو نیمی از سال ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند در منطقه زمانی مختلفی قرار می گیرند.

دیگر باید سرحد جغرافیایی و مرز درنگ وگمرک را فراموش کرد، این یک مرز زمانی خواهد بود. البته این موضوع می تواند به شما این فرصت را بدهد که قبل از عبور از مرز یک ساندویچ بلافاصله میل کنید و در آن لفظ مرز مجددا نهار بخورید!   ساعت ۲۴ ساعته دروازه چوپان در رصدخانه سلطنتی گرینویچ. بوسیله نظر می رسد این اولین ساعتی است که ساعتGMT  را به جمله مردم نمایش داد گذشته از این بحث ها، آیا زمان یک مفهوم جابجا شده است؟

داخل دوران ساعت های دیجیتال، تلفن های هوشمند، جدول زمانی قطارها و تخمین های هماهنگ شده، به دید می رسد که زمان ثابت و منظم است. اما اینطور نیست!

قبل از اینکه تکنولوژی بوسیله گوینده متناسب اعتماد زمان تبدیل شود، مردم زمان خود را بوسیله آرامی لباس می دادند. تمدن های باستانی، هر روز خود را فارغ از اینکه روزها چقدر اهتزاز و یا کوتاه هستند، به دوازده زمانه انشعاب کرده بودند. این باعث می شد ساعات روزهای بهار و تابستان بلندتر و ساعات روزهای پاییز و زمستان کوتاه تر باشند.

درون رُم باستان از روزگار های آبی مصرف می شد که تو ماه های مختلف، درجه بندی های گوناگونی داشت. تا اینکه زمانی که روزگار های گاراژ و انشعاب بندی زمانی نخست بوسیله گسترش کشف کردن کرد، هنوز زمان از مکانی به جا دیگر تفاوت داشت؛ مثلا در ایتالیا، ابد ساعت ها در ونیز شقه ساعت جلوتر از تورین بودند.

دریافتن ما از ساعتِ هماهنگ، که ساعت زمانی نامیده می شود، یک مفهوم جدید است که بوسیله عصر گسترش راه آهن باز می گردد. همزمان با گسترش خط آهن این مشکل که هر شهر و ایستگاه زمان خویشتن را داشت، هماهنگی لول ریلی را با مشکل مواجه کرد. بنابراین نصیب و قسمت ها اقدام به استانداردسازی زمان کردند. انگلستان در این زمینه پیشرو بود و تو سال ۱۸۴۰ روش آهن بزرگ غرب و در ۱۸۸۳ طولانی خط آهن انگلستان بر مبنا GMT (زمانه گرینیچ) لول کرد.

سایر اقبال ها از این کار با تغییرات گاه و بیگاه تبعیت کردند تا آنجا که تا ۱۹۱۱ شایسته کردن دیوارهای خارجی طولانی جایگاه های قطار فرانسه با زمان استاندارد فرانسه که ۹ دقیقه با گرینویچ اختلاف داشت تنظیم شد. اما روزگار تویی ایستگاه ها پنج دقیقه جلوتر انتظام شد تا مسافران تاخیر نداشته باشند و بوسیله موقع به قطارهای خود برسند.

ساعت بین المللی تا سال ۱۹۳۰ داخل میان کشورهای جهان میزان نشده بود. در ۱۹۵۶ نپال آخرین کشوری بود که با این زمان معیار جهانی هماهنگ شد و به GMT منضمات. همه چیز نسبی است!

زمانه ها ممکن است داخل هر سال به جلو بپرند یا پشت بیفتند ولی آیا فداکار معقول تر از دیگر ساعت ها لول می کنند؟ جواب مثبت است! و این به طرز جالبی به مکان ربط دارد. نظریه نسبیت اختصاصی انیشتین پیش بینی کرده بود که انسانیت که تو قلة کوه ها عمر می کنند زمان بیشتری از کسانی که در سطح دریا هستند تجربه می کنند.

بعدها آزمایش هایی با ابزارهای دقیق زمان سنج این فقره را تائید کرد. این پدیده بوسیله این انگیزه رخ می دهد که جرم زمین باعث خمیدگی محیط-زمان می شود و هرچه شما به سطح زمین نزدیک تر باشید زمان ساکت تر سپری می شود. بنابراین زمان داخل نوک یک آسمان خراش، متجاوز سریع العمل تر از پایین آن تحول می کند.

عجیب نم آنجاست که چنانچه زمان ساعتی یک کشف متاخر است، زمان حال بوسیله ماندگی وجود دارد! زمانی که شما بوسیله یک ستاره نگاه می کنید، به یک پدیده در گذشته ای دور نگاه کرده اید. وقتی بوسیله کسی که با او در حال صحبت کردن هستید نگاه می کنید، به چهره ای که مربوط بوسیله لحظهء اکنون نیست، ولی به گذشته ای نزدیک علاقه دارد، نگاه می کنید. حالِ متحدی برای افراد بود ندارد!

بنابراین اوصاف دیگر چه کسی به شایسته کردن نیاز دارد!؟

ترجمه: فاطمه عباسی