نتایج یک مطالعه جدید: چطور ویروس کرونا داخل درون حجره ترویج پیدا می کند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث دی نیوز دانشمندان در دانشگاه مینه سوتا که این مطالعه را اجرا داده اند، می گویند امیدوارند کارشان بوسیله مدارس و کسب وکارها داخل انجام اقداماتی بخاطر کاهش احتمال ترویج کووید-۱۹در هنگام بازگشایی کمک یواش.

این پژوهشگران بخاطر ارتکاب این معاینه مدلی برای پاشیدن ذرات هواپخش خواه آئروسل منتشر شده از وسیله تنفسی افراد در محیط های دربسته مانند اتاق ها، آسانسورها و سوپرمارکت ها  ایجاد کردند. آنها همچنین چگونگی انتشار این ذرات حاوی ویروس را درون انواع انواع تهویه و فاصله گذاری های متفاوت میان افراد مقایسه کردند.

جیارونگ هونگ، استادیار مهندسی مکانیک، یکی از نویسندگان مقاله این پژوهش گفت: «شما افراد بسیاری را می بینید که درباره خطرات ماندن درون فضاهای ودیعه صحبت می کنند، اما هیچکس تا به حال ارزیابی اندکی در این باره انجام نداده است.»

این پژوهشگران دریافتند که تهویه خوب می تواند تا حدودی باعث خارج شدن ذرات حاوی ویروس شود، اما مقدور است باعث شود ویروس روی سطوح جاویدان بماند.

این دانشمندان در یک کلاس درس یک شبیه سازی را ارتکاب کردند که در آن یک آموزگار بی نشان برای ۵۰ دقیقه بوسیله طور مداوم صحبت می کرد. نتایج علامت عدل که فقط ۱۰ درصد از ذرات هواپخش با تهویه بیرون شده اند و اغلب ذرات روی دیواره ها بوسیله جای الباقی اند.

فروغ یانگ، استادیار مهندسی مکانیکی و ادیب دوم این پژوهش گفت: «از انجایی که تهویه بیش قوی در کلاس وجود داشت، تصور ما این بود که استاندارد زیادی از ذرات هواپخش خارج شوند.  اما نما ۱۰ درصدی که به دست آوردیم، واقعا اندک است.»

به گفته سونگ، تهویه باعث ایجاد ورتکس ها یا گردباده هایی داخل هوا می شود و ذرات هواپخش یا آئروسل حاوی ویروس به جای اینکه از اتاق خارج شوند داخل این گردباده ها به چرخش می افتند.

به گفته یانگ، هنگامی که این ذرات هواپخش به دیوارها برخورد می کنند، به آنها می چسبند. داخل واقع به انگیزه این که این ذرات اساسا درون این گردباده ها به دام افتاده اند، بیش مشکل است که به دریچه تهویه برسند و از حجره خارج شوند.

این پژوهشگران مسئله هوا درون اتاق دنبال کردند تا به اصطلاح «نقاط مشتعل» یعنی جاهایی که ذرات هواپخش در آنها متراکم می شوند، شناسایی کنند. از عموم یافته های آنها این بود که هنگامی که آموزگار مستقیما زیر دریچه تهویه قرار دارد، شمار ذرات هواپخشی که در محیط منتشر می شوند، بسیار کمینه است.

این پژوهشگران می گویند امیدوارند با ترکیب مناسبی از تهویه و نقشه کشی داخلی بتوان ترویج ویروس را داخل فضاهای دربسته کاهش داد و از این به واژه «نقاط داغ» پارسایی کرد.

نتایج این وارسی در وب سایت arXiv بوسیله تعهد پرداخت گذاشته شده است و هنوز بخاطر نشر در ژورنال های علمی به کارشناسان ول بازبینی نشده است.